- 2013. július 27. szombat
A Magyar Közlöny 71. számában jelent meg a Kormány 129/2013. (IV. 30.) rendelete, amely a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) egyes pontjait módosította 2013. május 1.-jei hatállyal a gyermekek biztonsága érdekében. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2011-ben 1580 fő 14 év alatti gyermek sérült meg közúti baleset során.
A gyermekek biztonsága érdekében végrehajtott módosítás /20.§ (6) bekezdés/ bevezeti a gyermekszállító autóbusz fogalmát, amely minden olyan nem menetrend szerint közlekedő jármű lehet, amelyen gyermekek és felnőtt kísérőik utaznak, és amelyet előírásszerű tábla és "Gyermekszállítás" felirat jelöl.
„Gyermekszállítás: a gyermekeket szállító autóbusz vagy az iskolabusz elején és hátulján elhelyezett legalább 40x40 cm méretű fényt kibocsátó vagy megvilágított tábla az álló jármű környezetében gyermekek közlekedésére figyelmeztet. Az így megjelölt úttesten álló autóbuszt - a gyermekek be- és kiszállásának az autóbusz mindkét oldali első és hátsó irányjelzőjének egyidejű működtetésével jelzett időtartamában - kikerülni, ésautóbusz mellett - a párhuzamos közlekedésre nem alkalmas úttesten – elhaladni tilos.”
A 24.§ (3) bekezdése értelmében a megállóhelyről való elindulásukat lassítással, szükség esetén megállással kell a többi autósnak segíteni.
„Lakott területen belül a járművek vezetői kötelesek az elindulási szándékot jelző, menetrend szerint közlekedő autóbusznak, trolibusznak, az iskolabusznak és a gyermekeket szállító autóbusznak a megállóhelyről való elindulását (a jobb szélső forgalmi sávba való besorolását) - ha ez hirtelen fékezés nélkül megtehető - lassítással, szükség esetén megállással is lehetővé tenni. Az autóbusz, az iskolabusz, a gyermekeket szállító autóbusz, valamint a trolibusz vezetője azonban ilyen esetben is csak akkor indulhat el, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről.”
A „Gyermekek” táblával jelölt szakaszokon, ahol a gyermekek úttestre lépésével fokozottan számolni kell, a kiegészítő táblán feltüntetett távolságon belül legfeljebb 30 km/órás sebességgel közlekedhetnek a gépkocsik.
A közúti járművekkel kapcsolatos fogalmak vonatkozásában megjelent a „Gyermekeket szállító autóbusz „meghatározás:
Gyermekeket szállító autóbusz: az iskolabusz fogalma alá nem tartozó, kizárólag gyermekek, tanulók és felnőtt kísérőjük szállítására igénybe vett - nem menetrend szerint közlekedő - autóbusz, amelyet a 20. § (6) bekezdésében foglaltak szerint a „Gyermekszállítás” táblával, továbbá „Gyermekszállítás” felirattal megjelöltek.”
Iskolabusszal abban ez esetben szabad közlekedni, ha a korábbi szabályok betartása mellett az autóbuszt a 20. § (6) bekezdésében meghatározott táblával és „Gyermekszállítás” felirattal is megjelölték.
A mozgáskorlátozottak közlekedésével kapcsolatos módosítások:
- a mozgáskorlátozott személy által vezetett vagy az őt szállító jármű és annak vezetője behajthat a Lakó-pihenő övezetbe;
- a pontosítás eredményeként már nem a járművön kell elhelyezni a parkolási igazolványt, hanem a járműben.
A jogszabály-módosítás érintette a megállás szabályait is:
- Tilos megállni az autóbuszöbölben, kivéve a kijelölt megállóhelyen megálló autóbuszt (trolibuszt), villamost, az utasok ki- és beszállásának idejére a személy-taxit, a betegszállító gépjárművet, az iskolabuszt és a gyermekeket szállító autóbuszt, továbbá 20 és 6 óra között a kommunális szemét szállítására szolgáló járművet;
- Tilos megállni autóbusz forgalmi sávban, kivéve a kijelölt megállóhelyen megálló autóbuszt (trolibuszt), villamost, az utasok ki- és beszállásának idejére a személy-taxit, a betegszállító gépjárművet, továbbá 20 és 6 óra között a kommunális szemét szállítására szolgáló járművet;
- A járdán a mozgásában korlátozott személy (vagy az őt szállító jármű vezetője) járművével, a betegszállító gépjármű, az iskolabusz, a gyermekeket szállító autóbusz, a kerékpár, a kétkerekű segédmotoros kerékpár és a kétkerekű motorkerékpár - egyéb feltételek fennállása esetén - akkor is megállhat, ha a megállást jelzőtábla vagy útburkolati jel nem engedi meg.
A szabályszegő autós szabálysértési eljárásban 5 ezertől 150 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható a cselekmény súlyosságának függvényében. A büntető törvénykönyv szerinti szankciókra számíthat az, aki személyi sérülésekkel járó balesetet okoz.
>>>>>>>>>>>1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ)
Aktuális tanfolyamaink
Munkavállalás? Vállalkozás? Munkavállaláshoz árufuvarozó és buszos GKI tanfolyam! Gépkezelői képzések valós gyakorlattal! Szakmai irányítók vállalkozói tanfolyama! Tájékozódjon induló tanfolyamainkról!
Szaktanácsadás
Egész évben rendelkezésre állunk telefonos tanácsadással a gyakorlati munkavégzésben felmerülő kérdéseik megválaszolásában! Figyeljük a jogszabályváltozásokat és faxon vagy e-mailben automatikusan értesítjük partnereinket!
Tachográffal kapcsolatos szolgáltatások
Szervezze úgy gépjárművezetői munkáját, hogy az megfeleljen a tachográf készülékekre vonatkozó előírásokat tartalmazó 165/2014/EU rendelet és az 561/2006 EK rendelet előírásainak! Kerülje el a magas bírságokat, értékeltesse ki a korongokat illetve a digitális adatokat szabályosan!
Szerezzen megalapozott ismeretet Ön és gépkocsivezetője szakmai képzésünkön!