- 2013. június 28. péntek
A közúti járművek környezetvédelmi felülvizsgálatának szabályairól szóló 77/2009. (XII. 15.) KHEM-IRM-KvVM együttes rendelet 2013. július elsejével módosul, lényege, hogy a korábbi négy különböző színű plakett helyett – a járművek környezetvédelmi tulajdonságai megkülönböztetésére – már csak három öntapadós matricát alkalmaznak.
A módosítás elsősorban a járművek környezetvédelmi megkülönböztetésének egyszerűsítését szolgálja, tekintettel arra, hogy korszerűtlen járműveket korábbiakban jelölő fekete és piros színű plaketteket összevonták, továbbá a jogszabály már nem tesz különbséget katalizátoros és katalizátor nélküli jármű között.
Jó hír az EURO II-es besorolású járművet üzemeltetőknek, hogy a korábbi fekete színű plakett helyett júliustól már kék színű matricát kapnak.
A plakett fekete, kék vagy zöld színével jelzi a jármű környezetvédelmi tulajdonságát, amelynek alapja a jármű környezetvédelmi osztályba sorolása. A járműveket a környezetvédelmi tulajdonság szerint a következő három csoport valamelyikébe kell sorolni:
- Fekete színű plakett - korszerűtlen, nem környezetbarát jármű, amelynek a környezetvédelmi osztályba sorolása: 0, 1, 3, valamint az olyan 2. környezetvédelmi osztályba sorolt jármű, amely a 4. osztályba történő átsoroláshoz a 6/1990. (IV. 12.) KÖHÉM rendeletben meghatározott feltételeknek nem felel meg;
- Kék színű plakett - korszerű, környezetbarát jármű, amelynek a környezetvédelmi osztályba sorolása: 4, 6, 7, 8, továbbá az olyan 2. környezetvédelmi osztályba sorolt jármű, amely a 4. környezetvédelmi osztályba soroláshoz 6/1990. (IV. 12.) KÖHÉM rendeletben meghatározott feltételeknek megfelel;
- Zöld színű plakett - korszerű, kiemelten környezetbarát jármű, amelynek a környezetvédelmi osztályba sorolása: 9 és az e fölöttiek;
- A tiszta gázüzemű vagy elektromos meghajtású és a hibrid (elektromos és Otto- vagy dízelmotoros) 5. számú környezetvédelmi osztályba sorolt járművekhez, amennyiben az az Otto- vagy dízelmotor osztályba sorolása szerint korszerűtlen, akkor fekete, minden más esetben zöld színű plakettet kell kiadni.
A plakett egyedi sorszámot tartalmaz. A sorszám a szín kezdőbetűjével kezdődik (F=fekete, K=kék, Z=zöld).
A plakettet a forgalomba helyezés előtti vizsgálat alapján, valamint időszakos vizsgálat keretében a forgalmi engedély időbeli hatályának meghosszabbítását követően biztonságos felragasztással kell elhelyezni.
A rendszámtáblán elhelyezett plakettek színe a jármű műszaki érvényességi idejéig érvényesek vagy az ügyfél kérelmére a közúti járművek forgalomba helyezésével és forgalomban tartásával, környezetvédelmi felülvizsgálatával és ellenőrzésével, továbbá a gépjárműfenntartó tevékenységgel kapcsolatos egyes közlekedési hatósági eljárások díjáról szóló jogszabályban meghatározott díj megfizetése mellett - a 6/1990. (IV. 12.) KÖHÉM rendeletben meghatározottakkal összhangban - cserélhetők.
A plakett
a) a fővárosi és megyei kormányhivatalok szervezeti egységeiként működő járási (fővárosi kerületi) hivatalai, valamint a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala,
b) a hatósági szerződéssel rendelkező vizsgáló állomást üzemeltető gépjárműfenntartó szervezetek,
c) a közlekedési hatósággal a műszaki megvizsgálás nélküli, megfelelőségi nyilatkozat alkalmazásával történő forgalomba helyezés érdekében megállapodást kötött jármű forgalmazók, továbbá
d) a Magyar Honvédség, a rendvédelmi szervek és a nemzetbiztonsági szolgálatok felülvizsgáló szervezetei részére szín és sorszám szerint adható át.
A vizsgálóállomás köteles a plakett színét és sorszámát a műszaki adatlapon rögzíteni.
Az átvevő szervezeteknek színenként sorszám szerint el kell számolnia a közlekedési hatóságtól felvett plakettekkel. Ennek érdekében az átvevő szervezet köteles a felvett és kiadott plakettekről, valamint a megmaradt készletről a közlekedési hatóság által meghatározott nyilvántartást naprakészen vezetni, és azt a közlekedési hatóság által meghatározott időközönként a közlekedési hatóságnak bemutatni.
>>>>>>>>>>>>77/2009. (XII. 15.) KHEM-IRM-KvVM együttes rendelet
Aktuális tanfolyamaink
Munkavállalás? Vállalkozás? Munkavállaláshoz árufuvarozó és buszos GKI tanfolyam! Gépkezelői képzések valós gyakorlattal! Szakmai irányítók vállalkozói tanfolyama! Tájékozódjon induló tanfolyamainkról!
Szaktanácsadás
Egész évben rendelkezésre állunk telefonos tanácsadással a gyakorlati munkavégzésben felmerülő kérdéseik megválaszolásában! Figyeljük a jogszabályváltozásokat és faxon vagy e-mailben automatikusan értesítjük partnereinket!
Tachográffal kapcsolatos szolgáltatások
Szervezze úgy gépjárművezetői munkáját, hogy az megfeleljen a tachográf készülékekre vonatkozó előírásokat tartalmazó 165/2014/EU rendelet és az 561/2006 EK rendelet előírásainak! Kerülje el a magas bírságokat, értékeltesse ki a korongokat illetve a digitális adatokat szabályosan!
Szerezzen megalapozott ismeretet Ön és gépkocsivezetője szakmai képzésünkön!